Menü Kapat

İlişkiler

iş birliği yapılan üniversiteler

Kiev - Ukrayna

Kiev national technical University of Ukraine “ İgor sikorsky kyiv Polytechnic Institute” ve Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü arasında yapılan protokol, Türkiye’nin Ukrayna büyükelçisi sayın Yönet Can Sezelin’inde hazır bulunduğu tören ile kiev üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mykhailo Zgurovsky ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr Erkan İbiş tarafından imzalandı.

Bu protokol ile Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü ile National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute (KPI) arasında  YÖK’ünde onayı ile Nükleer Enerji Ortak Tezli Yüksek Lisans Programı (İngilizce) açıldı.

Odessa - Ukrayna

Odessa Politeknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gennadiy Oborsky ile Ankara Üniversitesi Rektörü prof Dr. Erkan İbiş Nükleer Bilimler Alanında işbirliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma çerçevesinde öğrencilerimiz Odessa da.

Moskova - Rusya

Ankara Üniversitesi, Rusya National Research Nuclear University “MEPhI” ile Nükleer Güç Santrallerini İzleme, Kontrol ve Güvenli İşletim Sistemleri Çift Diploma Yüksek Lisans Programı Çerçevesinde Akademik ve Bilimsel, Eğitim ve Sosyal Alanlarda İşbirliği Anlaşmaları imzalanmıştır. Çift diploma programına kabul edilecek Rus ve Türk öğrenciler eğitimlerinin ilk 6 ayını Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsünde, bir yılını Moskova MEPhI de, son altı aylarını da yine A.Ü. Nükleer Bilimler Enstitüsünde geçireceklerdir. Ülkemizde kurulacak olan Nükleer Santrallere yetişmiş insan gücü sağlamayı amaçlayan yüksek lisans programımız ile ilgili anlaşmaları MEPhI Rektörü Prof. M. N. Strikhanov ve Ankara Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ imzalamışlardır. 13 Nisan 2015 tarihinde Enerji Bakanlığında yapılan İmza törenine Enerji bakanımız Sayın Taner YILDIZ , Akkuyu Nükleer Santralini kuran ROSATOM genel Müdürü Sergey Kirienko, Hacettepe Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Murat Tuncer ve İTÜ Rektörü sayın Prof. Dr. Mehmet Karaca, TAEK Başkanı sayın Zafer Alper ve Enerji Bakanlığından üst düzey genel müdürler ile basın mensupları katıldı. ( Bu program daha sonra iptal edildi)

(MepHi de yapılan bir toplantı ve MepHi deki öğrencilerimiz)

Selanik - Yunanistan

Aristotle university of Thessaloniki ( Selanik Aristo Üniversitesi, Nükleer Fizik Laboratuvarları) (Prof.Dr Niyazi Meriç, Prof. G. Kitis, Prof. K.M. Paraskevopoulos and assis. Prof. A. Ioannidou, Dr. Georgios Polymeris, Doç. Dr. Eren Şahiner)

Meknes - Fas

TÜBİTAK ve CNRST (The National Scientific and Technological Research Center of Morroco) İşbirliği Programı çerçevesinde Fas’ta gerçekleştirilen “Development of Luminesecence (TL/OSL) Dating: Applications to Quaternary Sediments and Ceramics” adlı proje çalışması için Fas / Meknes Moulay Ismail Universitesinde. Yüksek Teknoloji okulu Dekanı Prof. Dr. benaser mohamed, Prof. Dr. Lahcen Bejjit, Doç. Dr, Niyazi Meriç, Dr Georgios Polymeris ve proje çalışmasından görüntüler.

Setif - Cezayir

Setif Ferhat Abbas üniversitesinden Prof. Dr. Kharfi Faysal ile ortak çalışma imkanlarını araştırıyoruz

Şangay - Çin

Şangay Jiaotong Üniversitesi, 2011 misafir öğretim üyesi. Bu dönemde bana asistanlık eden Dr. Yu Ning ve öğrenciler ile birlikte.